הכירו את הנוסחה שתביא אתכם להצלחה: גישת קאיזן

גישת קאיזן הינה שיטה המבוססת על סטטיסטיקה אשר פותחה ביפן לאחר מלחמת העולם השנייה. בעוד שיפן הייתה נתונה תחת כיבוש אמריקאי ניסו סטטיסטיקאים לבנות תוכנית פעולה אשר תכלול פיתוח מקומות עבודה חדשים וייצור שוטף של מוצרים במטרה להפיצם בעולם המערבי. בין היתר, גישת קאיזן מתמקדת בשיפור תהליכי עבודה תוך עלייה באפקטיביות. בעבורנו, כיום, כעצמאים, שכירים ואינדיבידואלים גישת קאיזן הינה מפתח לשיפור תהליכים מובנים בהתנהגותנו, הרגשית והתעסוקתית, שהן כמובן קשורות זו בזו. במאמר זה נבחן כיצד בעזרת גישת קאיזן נוכל לבקר אחר הרגלי העבודה שלנו, לבחון היבטים של עלות מול תועלת, לנטרל גורמים בזבזניים ולהתמיד בחשיבה פורצת דרך במטרה להביא לביצוע מהיר וחד יותר של פעולות. תיהנו.

המדריך המלא Lifehacks


הסיבות שאנחנו לא מצליחים להציב מטרות מציאותיות

זה לא משנה כמה מבריקים או מוכשרים אתם, לעיתים הצבת מטרות ברות השגה הופכת לדבר בלתי אפשרי. טרנספורמציה אישית היא תהליך ארוך טווח והקיצורים אינם חלק מהמתכון. זה נראה כל כך קל להגדיר מטרות מציאותיות כשאתה נרגש ואופטימי לגבי התוצאה. אבל לעיתים המטרות שאנחנו מגדירים נובעות מתוך תחושת אופוריה רגעית, דבר שגורם למטרות להפוך ללא מציאותיות בעליל. אנחנו למעשה מנסים לכפות הצלחה על ידי כוח הרצון שלנו. עלינו להשאיר בצד את כל הסמנטיקה, הדרמות והמחזות שכתבנו בראשנו ולנקות מעלינו את ה”צורך הרגשי” שבוחר להשתלב ברשימת המטרות שלנו, עלינו להסתכל על רשימת המטרות כדבר נקי מרגש, כמו רשימת מכולת במה מצוינים מצרכים פשוטים כמו “חלב” או “קרמבו”. לחלב או הקרמבו אין תוספות רגשיות, רק מטרות ברורות – להוסיפם לסל הקניות.

אולי יעניין אתכם:


10 סרטונים שישנו לכם את החיים

מטרות אישיות: איך להציב את המטרות הנכונות ולהשיג אותן

Lifehacks מדריכים


איך להצליח – 7 דרכים מוכחות מדעית להשגת הצלחה גדולה יותר בחיים

הדברים שתוכלו להגיד לעצמכם כדי להתמלא באושר ומוטיבציה


לעשות את מה שמפחיד אותנו

כשמדובר בהגדרת המטרה, הרעיון של שינוי קיצוני לעיתים רוצח את המוטיבציה. מחקר מוכיח כי שמוחנו יעשה ככל שניתן כדי להתנגד לשינוי קיצוני. שינויים מהירים גורמים לגופנו ונפשנו ליצור מערכת התנגדות בלתי מודעת המחפשת אחר אזור נוחות מוכר. גם אם נרצה בשינוי, עמוק בתוכנו יפעלו כוחות גדולים כנגד בחירתנו, אלו כוחות מתריעים על פחד ומקורם במקומות של מודעות. מצב זה, אנחנו למעשה כבולים בתוך מעגל האימה בו אנחנו רוצים בשינוי אך מתעוותים רק מהמחשבה עליו. כך כשהאופוריה תרד ויתחיל שלב הביצוע, לעיתים נשאיר מאחור את כל הדרכים האפקטיביות להשגת המטרה, על כן חשוב לקבוע מטרות ללא מעורבות רגשית. כך נוכל להפוך את המטרות והמטלות הנלוות לאפקטיביות, פרקטיות ומהירות ביצוע ככל שניתן. לאורך כל הדרך עלינו לזכור כי יש לעשות כעת את הדבר שהכי מפחיד אותנו.

גישת קאיזן עבור טווח ארוך להצלחה

גישת קאיזן היא גישה אשר פותחה ביפן וכל מטרתה מתמקדת בשיפור תהליכי ייצור, חידוד מטרות, שיפור מתמיד של סביבת העבודה וכדומה. שיטה זו למעשה מבקשת לשפר את היעילות והאיכות של המערכת או שלנו כאינדיבידואלים על ידי החלת שינויים קטנים ותכופים. על ידי החלת שינויים תקופים אלו למעשה ניתן להגיע לשיפור הדרגתיים רציפים אשר מהווים טווח ארוך להצלחה.

למרות שהגישה בעיקר מתמקד בייעול של עסקים וחברות גדולות, גם אנחנו כאינדיבידואלים נוכל למצוא בה שימוש. על ידי הצבת יעדים חודשיים קטנים הכוללים 5-10 מטלות חודשיות קטנות נוכל להתקדם בצעדים קטנים לקראת מטרה גדולה. בסוף כל חודש עלינו לעבור ולבחון את אופן הביצוע, משך זמן הביצוע של כל מטלה ואף לחדד מטלות לקראת החודש הבא.

שימוש בשיטת קאיזן לפי שלבים

 1. הצבת מטרות על שנתיות
 2. הצבת יעדים חודשיים בכל חודש התואמים את מטרות העל השנתיות
 3. הצבת מטלות קטנות לביצוע יומי גישת קאיזן עוזרת לבנות הרגלים טובים על ידי יישום צעדים קטנים בכל יום לעבר המטרה שלנו. כל יום חדש עלינו להתחיל ברשימה ברורה של 5-10 מטלות קטנות שיקדמו אותנו לעבר היעד החודשי או המטרה החודשית.
 4. חלוקה לזמנים של מטלות יומיות
  בסופו של דבר נבחר לאמץ את ההרגלים הטובים ואף נוכל לשמור על רווח עקבי.התחילו על ידי פירוק המטרות החודשיות למטלות יומיות קטנות, בכל יום נסו לבצע אחוז קטן מכל מטלה. לדוגמא, אם אתם כותבים ספר, החליטו על זמן קבוע לכתיבה, הקפידו להקדיש זמן בכל יום לסיום מטלה זו. פרקו את המטלה לגורמים נוספים כמו הגדרה של מספר ריאלי של מילים אותו תכתבו בכל יום. צעדים קטנים אלו יהיו קלים יותר לניהול והרבה פחות מאיימים.
 5. ביקורת חודשית
  א. הוצאה אל מחוץ לתהליך של כל גורם בזבזני, בנושא – זמן, משאבים וכסף.כהתחלת הביקורת החודשית נוכל למנות ולאתר את כל בזבזני הזמן שלנו כמו טלפונים, הסחות דעת ומטלות נלווה, כל אלו הם שלב ראשון בדרך להצלחה. עלינו להביא לנטרול של כל גורם בזבזני של זמן, משאבים וכסף.

  ב. בחינה של שיקולי עלות מול תועלת

  קחו לדוגמה עבודה של עצמאי, האם משתלם לעצמי לקבל עבודה בחיפה כאשר המפעל המייצר נמצא באילת, מהי העלות מול התועלת שיקבל? עלינו לחשוב במושגים שכוללים כלכלת זמן, הראי הזמן שלנו שווה ערך לכסף.

  ג. חשיבה פורצת דרך במטרה להביא לביצוע מהיר וחד יותר של פעולות

  כדי להצליח אנחנו מחויבים לצאת מתוך הקיבעון המחשבתי ולהחדיר שינויים דרסטיים בעבודתנו החודשית, הרצון בשיפור איננו חד פעמי אלא מתמיד.

  ד. בחינת סביבת העבודה

  עלינו להתבונן כל הזמן על הנעשה מתוך חשיבה מערכתית רחבה בה נבחן את כל הגורמים הקיימים שמובילים או מעקבים אותנו בדרך להצלחה. כמו למשל סביבת העבודה, האם ניתן לשנות או לייעל את סביבת העבודה כדי להביא להצלחה רבה יותר בחודש הבא?

ברוכים הבאים למועדון החברים שלנו, שלחנו לך הודעה מיוחדת!
אנו ממליצים להוסיף את כתובת האימייל שלנו לאנשי הקשר כדי שלא תפספסו את האימיילים שלנו. אנו מפרסמים תוכן ייחודי גם בדף הפייסבוק שלנו, אתם מוזמנים לעקוב אחרינו.
הפכו לגרסה הטובה ביותר של עצמכם ב-30 ימים. קבלו בחינם מדריכים להתעשרות, חיים בריאים, מערכות יחסים מוצלחות ואפקטיביות
הכניסו את כתובת האימייל אליה תרצו שנשלח לכם תוכן משנה חיים לחברים בלבד.