טיפול בחרדות – 25 דרכים פשוטות לטפל בחרדה

חרדה ולחץ משחקים חלק פעיל בחייהם של כל האנשים, יותר מ-25 אחוז מהאוכלוסייה יסבלו במהלך חייהם מחרדה, אחדים אף יחיו עם התקפי חרדה לאורך שנים. אם זה נשמע לכם מוכר, אתם לא לבד בסירה, יותר ויותר אנשים מוצאים את עצמם מתמודדים על תסמינים של לחץ המתבטאים בגוף. “זה לא שפשוט אפשר להתגבר על זה” אמרתי פעם למישהו, אבל עם הזמן מוצאים דרכים לטפל ואפילו להתגבר על התקפי חרדה. כשהוא שאל מהם התקפי חרדה עניתי “קיפאון, תחושה של בלאק אווט ושכחה ואפילו לחץ שמביא לבכי”, זה לא נגמר שם, ללחץ וחרדה יש מספר רב של תחלואות גופניות, שרובן אף לא מאופיינות על ידי אותו אדם החווה אותן כתסמין של לחץ או חרדה. זה מצב אבסורדי בו בעיות בריאותיות נוצרות רק מעצם היותכם נתונים ללחץ נפשי, אם זה בעבודה, בשל המשכנתא, תקופת המבחנים או כובד המשקל של החיים… אז איך בעצם ניתן להתמודד במצבי לחץ וחרדה? במאמר זה בחרנו להתמקד ולהרחיב אודות 25 הרגלים מקדימים ודרכים מוכחות להקלה בחומרת הסימפטומים של לחץ וחרדה. מקווים שאכן תמצאו בהם שימוש, לפניכם 25 דרכים פשוטות לטפל בחרדה.

המדריך המלא Lifehacks


 

 • תעדוף שינה. נראה כי אנשים רבים מוצאים את עצמכם מתמודדים עם לחץ בהיעדר מימוש הצורך בשינה במיוחד בשל חרדת שינה. עצם המחשבה על כניסה למיטה עשויה להלחיץ אותם, לעיתים גם מגבלת שעות השינה עלולה להוות בעיה להירדמות. דבר כזה אשר מוכר לנו אישית ניתן למנוע באמצעות “תעדוף שינה” – משמע בחירה בשינה בכל הזדמנות אפשרית, בעת שחוזרים הביתה לאחר העבודה ואף בהפסקת הצהריים. חשוב להוסיף ולהתאים את העבודה ליצירת תנאי סביבה פחות מלחיצים, לפעמים בחירה בעבודה במשמרות ליליות יכולה להקל על הלחץ שנגרם עכב הקימה בבוקר. קימה בשעות פתוחות יכולה להקל על ההירדמות ולהביא לשינה איכותית יותר רק מעצמם הידיעה שזמננו איננו מוגבל.
 • אם הקושי להירדם הופך בלתי נסבל, חשוב להפוך את חדר השינה למקום ניטראלי, אליו מגיעים אך ורק כדי לישון. טלפונים ומכשירי חשמל יישארו מחוץ לחדר בעת הכניסה אליו כדי לאפשר ניקיון מחשבתי. על החדר להיות נקי, סדיני המיטה צריכים להיות רעננים, כאלו שכובסו זה עתה, עם תוספת של כמה טיפות שמן אתרי – שמן לבנדר על הכרית. התחושה שתקבלו בעת הקימה בבוקר היא כמעין חופשת ספא.
 • השלב השלישי בקושי ההרדמות הוא תרגול מדיטציה לפני השינה, אפשר כמובן להוסיף מוזיקה מרגיעה של נחלים, מים זורמים וציפורים. הקשיבו אל הקול המדריך אתכם אל התרדמת.
 • בכל פעם שאתם שוטפים את הידיים בחרו לקחת שלוש נשימות עמוקות פנימה והחוצה. אחרי שתעשו זאת במשך זמן מה, מנהג זה יהפוך לאוטומטי ודבר שיביא אתכם למצב של רגיעה לאורך כל היום.
 • קחו מקלחת חמה. שטפו אל תוך הביוב את כל הדאגות, המים יעניקו לכם הפסקה ממירוץ המחשבות.
 • מדי פעם, צאו לארוחת צהריים עם עצמכם. בחרו לשבת בחוץ, אם הדבר אפשרי. הזמינו משהו טעים וקראו ספר בנחת, ללא שום מחויבות, סתם כך תיהנו למתוח את הזמן שכולו פנוי רק בעבורכם.
 • כאשר אתם מתעצבנים על עצמכם בשל הדאגות החוזרות ונשנות, אמרו לעצמכם משפטים חיוביים, למדו כיצד להרגיע את עצמכם ולא להילחם או לכעוס על הלחץ והדאגות.
 • מדי פעם בחרו להוציא פיסת נייר או לפתוח מסמך חדש בוורד ולכתוב את כל הדברים אתם מודאגים לגביהם. לפעמים פשוט לשים את הדברים על השולחן או לתת להם “תוקף” במילים אחרות, יכול להביא להקלה עצומה.
 • קחו דקה לזכור כי הגרוע מכל כנראה לא יקה – וגם אם כן, תוכלו למצוא דרך להתמודד עם זה. כמו שאתם תמיד עושים.
 • בחרו לעמעם את האורות ולהדליק נר. צפו באש הרוקדת.
 • ציינו את שלושת הדברים הטובים או המספקים ביותר שהתרחשו בכל יום, לאחר מכן ציינו גם את שלושת הדברים הכי המתסכלים שקרו בכל יום. במשך הזמן, תוכלו להבחין בדפוסי ההתנהגות והרגשות שלכם, תוכלו להבחין בדברים שעושים אתכם שמחים ועל פי כך להתאים את חייכם.
 • שמרו בקרבת מקום מחברת עם דברים חיוביים שאנשים אחרים רשמו עליכם, פתחו אותה בכל פעם שאתם חשים חרדה, כאב, לחץ. לאחר זמן כאשר תחושו שהחרדה מהנדסת את חייכם לרעה, תוכלו להיזכר שלא כולם חושבים כך והחרדה שלכם לא בהכרח משפיעה על הדרך שבה אנשים בוחרים לראות אתכם.
 • הפכו מגע להרגל קבוע. דעו לבקש חיבוק, תנו וקבלו חיבוקים לעתים קרובות. חשוב לוודא שאתם מקבלים מספיק מגע, גוף אל גוף, עור אל עור. פעולת החיבוק משחררת “אוקסיטוצין” אשר יגרום להרגשה נפלאה.
 • אם אתם רווקים, הקפידו לחבק את החברים שלכם בכל הזדמנות. במפגש של “שלום” ובעת שנפרדים כל אחד לדרכו. כך תרגישו יותר בטוחים בחברתם ותזכו בהטבות ההורמונאליות של הורמון האוקסיטוצין שמשתחרר בגוף.
 • צאו לטיול, לפעמים לחץ או חרדה הם רק תסמין של אי ביקור בטבע. צאו לטיול בטבע הקרוב לביתכם, אין צורך התחייבות שעתית, עשו טיול בכל מקום נגיש ונעים, גם טיול קצר בחצר או ברחוב יכול להיות נהדר. שינוי בסביבה כאשר שאתם לחוצים היא דרך קלה ממש לעזוב את הלחץ מאחור.
 • נסו להכיר אנשים חדשים במקומות שבהם את מבקרים לעיתים קרובות – בית הקפה שלכם, תחנת הדלק, חנות המכולת וחדר הכושר. זה יעניק לכם תחושה טובה, למדו את שמותיהם ובחרו לברך אותם בכל פעם ב”שלום”. הם יברכו אתכם בחזרה ובקרוב זה יעניק תחושה טובה של אמת וקלילות, כך בכל מקום שאליו אתם הולכים כולם שמחים לראות אתכם.
 • בחרו ללכת יותר לים. זוהי דרך הטובה ביותר לפגוש את הטבע, לנקות את הראש ולספוג קצת וימין D על הדרך.
 • זה אולי נשמע מעט מצחיק, אבל טיול לחנות לחיות מחמד ומשחק קצר עם גורי כלבים, חתולים ואוגרים יכול להיות בדיוק מה שהנפש שלכם צריכה.
 • לשתות כוס מים, לפעמים חרדה היא רק תסמין של יובש.
 • קנו לעצמכם פרחים, כי אלו רק 15-20 שקלים שיכולים למלא את חלל ביתכם בשמחה למשך השבוע, החודש ואפילו השנה הקרובים.
 • רכשו קרם עם ניחוח מרגיע כמו קרם לבנדר והשקיעו כמה דקות בכל יום לעשות את הקרם אל תוך המפרקים, הזרועות, הרגליים והידיים, במיוחד כאשר אתם חשים לחוצים.
 • ערכו רשימה של כל מה שגורם לכם לחרדה. נסו לרשום שלושה דברים שעשויים לעזור בכל מצב. כמו לשתות מים בכל פעם שהחרדה עולה, או להתיישב במקום, או לקבל חיבוק או אפילו לעצום עיניים, רשמו כל דבר שעשוי להביל להפגת המתח והקלה בהתקף החרדה.
 • ניקיון הוא תרפיה. בחרו לנקות את החדר או הדירה שלכם. זה מטורף עד כמה ניקיון יכול להצטייר כריפוי בעיסוק. ניקיון עשוי לגרום להרגשה שהכול במקום הנכון.
 • עשו יותר פעילות גופנית. כולנו כבר יודעים שפעילות גופנית מסייעת לטיפול בחרדה, אבל אתם מתקשים להניע את עצמכם כדי להתחיל, בחרו להזכיר לעצמכם שאתם צריכים לעשות את זה רק במשך 30 דקות בכל יום על מנת ליהנות מהיתרונות. תמיד תסתכלו על הכוס המלאה.
ברוכים הבאים למועדון החברים שלנו, שלחנו לך הודעה מיוחדת!
אנו ממליצים להוסיף את כתובת האימייל שלנו לאנשי הקשר כדי שלא תפספסו את האימיילים שלנו. אנו מפרסמים תוכן ייחודי גם בדף הפייסבוק שלנו, אתם מוזמנים לעקוב אחרינו.
הפכו לגרסה הטובה ביותר של עצמכם ב-30 ימים. קבלו בחינם מדריכים להתעשרות, חיים בריאים, מערכות יחסים מוצלחות ואפקטיביות
הכניסו את כתובת האימייל אליה תרצו שנשלח לכם תוכן משנה חיים לחברים בלבד.