מחקרים קובעים: חיבוקים מסייעים למנוע לחץ, חרדה ודיכאון וזאת הסיבה

הידעתם כי חיבוק פשוט יכול לעזור לאנשים הסובלים מדיכאון להחלים? כן, זהו הכוח האדיר של המגע הפיזי. נראה שחיבוקים מסייעים להורדת לחץ ומניעת חרדה ודיכאון, מסתבר שכרבולים במיטה יכולים להכפיל את האפקט, הסיבה לכך הינה ברורה, זהו ההורמון הידוע – “אוקסיטוצין”, המשתחרר באופן טבעי במוח בכל פעם שאנחנו חווים מגע העולה על 20 שניות. אם זה חיבוק, כרבול, או ליטוף, כל מגע לאורך זמן עשוי להיות משמעותי, זה לא סתם שבחר הפסיכולוג האמריקאי הארי הארלו לחקור מהי ההשפעה של אהבה דרך התנהגויות קופים. העולם המסקרן של הורמונים נגלה אל עניו, מחקריו המחישו את חשיבות הרוך ואהבה האימהית על תינוקות וילדים. מפה לשם עברו כבר יותר מ-50 משנה ונראה ששום דבר לא השתנה, ההורמונים נשארו חלק עיקרי בעיצוב דמותנו האנושית. במאמר זה תוכלו להיחשף להשפעה הנרחבת שיש למגע על האספקטים המנטליים של האדם, תיהנו.

המדריך המלא Lifehacks


אהבה יותר חשובה מאכילה

במחקר של הארי הארלו ורעייתו נבחנה התנהגות של גורי קופים צעירים, מטרתם הייתה לבדוק את הבדלי היחס של הגורים בין “אם הברזל” המספקת רק צורך גופני כמו אוכל, לבין “אם המגבת” המספקת רק מגע רך, חום ואהבה. במחקר נמצא כי גורי הקופים בחרו לבלות את רוב זמנם עם “האם בדמות המגבת”, גם כאשר חוו מצוקה, מיהרו להתנחם בתוכה ואל “אם הברזל” ניגשו רק לשם אכילה. נראה שלמרות הדמיון הרב בין “אם הברזל” לבין דמות קופה אמיתית, היא לא היוותה שום הקשר להיותה אימא. הגורים חיפשו אחר הפרווה ונצמדו בחוזקה ל”אם המגבת” כדי לשאוב ממנה ביטחון ורוגע. הניסוי חזר על עצמו פעמים רבות, אך התוצאה נראתה זהה, אהבה יותר חשובה מאכילה. בנוסף, גילה המחקר כי קופים אשר גדלו רק עם “אם הברזל” העשויה מחוטי טייל הפכו להיות אלימים יותר, מדוכאים יותר ומתו מוקדם יותר מאחיהם אשר חיו לצד “אם המגבת”. מחקר זה מוכיח באופן מובהק את הקשר העז שיש לאהבה על ההתפתחות המנטלית של האדם, על הצורך העז שיש לכולנו, קופים ובני אדם כאחד באהבה. לכן, זה הזמן הנכון להרשות לעצמנו לשחרר את הברור והעמוק ביותר שקיים בכולנו, הצורך להרגיש אהובים, רק כך נוכל להתמלא באהבה ולהעניק בחזרה אהבה.

שחרור הורמונים טבעי

מחקר נוסף בחן את התנהגותם של אנשים אשר חוו דחיית חברתית עמוקה. במחקר הנבדקים התבקשו להשתמש בהומונים סינתטיים מסוג “אוקסיטוצין” הורמון העונה לכינוי “הורמון האהבה” ומופרש אצל גברים ונשים יחד הורמון בזמן חווית אורגזמה. למרות היותו מופרש באמצעות מגע, הנבדקים הורו להשתמש בתרסיס אף המכיל מנה מרוכזת של “אוקסיטוצין”. מחקר זה פורסם בעיתון הרפואי “Psychoneuroendocrinology” והוכיח כי קבלת הורמון ה”אוקסיטוצין” עוזר באופן מהיר להתגבר על דחייה חברתית וטראומות מהעבר ואפילו עשוי לנטרל פחדים עתידיים מדחייה נוספת. עם זאת, המחקר גם הוכיח כי קבלת הורמון באמצעות תרסיס לאף עלול להוביל לעלייה בתוקפנות הפיזית. אנחנו מאמינים הדרך הטובה ביותר להשיג משהו כמו “הורמון האהבה” היא בדרך הטבעית ביותר במקרה הזה, על ידי ליטוף, חיבות והרעפת חיבה.


הורמונים מקרבים בין אנשים

אם אתם סובלים מדיכאון או חרדה, חיבוק לא רק ישחרר “אוקסיטוצין” כדי לעזור לכם להרגיש יותר טוב, הוא גם יעזור לכם להתחבר אל אדם  אחר בקלות רבה יותר. אחד האתגרים הגדולים ביותר בטיפול באנשים הלוקים בדיכאון וחרדה הוא הבידוד. בידוד הינה תופעת לוואי טבעית של מחלות אלו. הפרעות חרדה ודיכאון לרוב יוצרות חוצץ מנטלי בין האדם הלוקה בהן לבין הכלל, דבר שגורם להם להתרחק ולא לבקש את החום ואהבה שהם זקוקים לו, למרות ידיעתם על כך. למעשה, פסיכולוגים מעידים כי ניתן לזהות דיכאון רק על פי הרצון להתבודד. חיבוק חזק יכול להפוך את מצבם רוחם של החולים ברגע ושינה לצד מישהו אהוב יכולה להפיג את המחלה כליל.

אם אתם חושדים שמישהו קרוב אליכם לוקה בדיכאון, חבקו אותו, אתם אפילו לא צריכים להגיד שום דבר, 20 שניות של חיבוק בכל כמה שעות יכולים להיות התרופה הטובה ביותר בעבורו. הפכו את החיבוק לשגרה, גרמו לו להתענג על החיבוק והרעיפו עליו חיבוקים, עד שירגיש בנוח עם המגע.

Lifehacks מדריכים


חיות תורמות לשחרור טבעי של הורמוני אהבה

כרבול יכול להיות אתגר לא קטן, במיוחד אם אתם מתגוררים לבדכם, אחד הפתרונות המפתיעים והטובים ביותר הינם – אימוץ חיית מחמד. בפעולה זו למעשה עשיתם חסד כפול, עם עצמכם ועם חיית המחמד החדשה שלכם, כעת תזכו ליהנות מיתרונות רבים. תזכו לחבר אשר יחכה לכם בהתלהבות בבית, ירצה בתשומת לבכם, במגע וביחס באופן מתמיד. יעניק לכם אהבה ללא תנאי וייתן לכם סיבות נהדרות לקום בבוקר בחיוך. חבר להתחבק עימו בלילה ומישהו לדאוג לו ביום, תוכלו להתנסות בחברות ללא גבולות ובהורות קלת תנאים.

זה הזמן ללכת לחבק מישהו 🙂


ברוכים הבאים למועדון החברים שלנו, שלחנו לך הודעה מיוחדת!
אנו ממליצים להוסיף את כתובת האימייל שלנו לאנשי הקשר כדי שלא תפספסו את האימיילים שלנו. אנו מפרסמים תוכן ייחודי גם בדף הפייסבוק שלנו, אתם מוזמנים לעקוב אחרינו.
הפכו לגרסה הטובה ביותר של עצמכם ב-30 ימים. קבלו בחינם מדריכים להתעשרות, חיים בריאים, מערכות יחסים מוצלחות ואפקטיביות
הכניסו את כתובת האימייל אליה תרצו שנשלח לכם תוכן משנה חיים לחברים בלבד.

המדריך המלא Lifehacks